About Me

Gonca Gökalp Alpaslan

Kendimi bildim bileli edebiyatla çevriliyim. 1985'te başladığım lisans eğitimimden bu yana bilimsel olarak Türkoloji alanındayım ve alanımı çok pek çok seviyorum, öğrenciliğim daimi... 1992’den beri Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Yeni Türk Edebiyatı alanında çalışıyorum.

Özyaşamöyküsü ve yaşam yazını türleri, kültürel bellek, sözlü kültür-yazılı kültür ilişkileri, Türk kadın yazarları, toplumsal cinsiyet ve edebiyat, modern Türk şiiri, metinlerarası ilişkiler, çevreci eleştiri, metin yazarlığı, yaratıcı okuma ve yaratıcı yazarlık üzerine araştırmalarımı sürdürüyorum, yazılar yazıyorum, dersler veriyorum.

Yaklaşık yirmi beş yıldır lisans öğrencileriyle yaratıcı yazarlık çalışmaları içindeyken Ekim 2019'da nazik bir davetle Cin Ali ailesine katıldım ve bu harika ailenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sözcüklerin büyülü dünyasında hep birlikte öğrenerek ilerliyoruz. 

 


 
Sevgili Gonca önce hocam oldu, sonra arkadaşım ve daima dostum. Cin Ali’nin yazarları üzerinde çok emeği var. Bıkmadan, usanmadan, yılmadan uğraştı bizimle. Usta çırak ilişkisi içinde, bazen ite kaka, bazen de çeke çeke ama hiçbir zaman taviz vermeden yazmamızı sağladı. Bitmek tükenmek bilmez enerjisiyle, kocaman kalbiyle, sevecen gülümsemesiyle tatlı tatlı zorladı bizi. Kimi zaman paylaştığı öykülerle, ara sıra etkilendiği şiirlerle, bazı bazı biçem araştırmalarıyla derinleştirdi birikimimizi. Türk edebiyatının ustalarına olan sevgisini bulaştırdı. Bilgisiyle, eleştirileriyle ışık tuttu yolumuza. Yazmanın büyüsünü ilmek ilmek işledi içimize.
 
Elif BAKTIR
 

 

Gonca Hocamı kelimelerle anlatmak oldukça zor. Bu konuda bir yazı yaz dese önce kurgusunu yaparım: Sevecen, çalışkan, bilgili, nazik, teşvik edici, kapsayıcı, tatlı dilli, hoş sohbet, alçak gönüllü, araştırmacı, arkadaş, yardımsever, hoş, anlayışlı, başarılı...
 
Emre APAYDIN

Cin Ali Yazarları

""